Antakya Evi

  Antakya Evi, Antakya yöresinin lezzetlerinden oluşan küçük bir işletme. İşletmenin sahibi Cihan Bey doğma
büyüme Antakyalı ve küçüklüğünden beri bu ürünlerin içinde olmasından dolayı bununla ilgili bir iş yapmak istemiş. Cihan Bey aslında su ürünleri mühendisi olmasına rağmen, büyük şehirlerde yöresel ürünlere talebin artmasını da göz önünde bulundurarak bu dükkanı açmış.

  Antakya Evi'nin özelliği, bütün ürünlerin doğal ve ev yapımı olması. Tüm ürünler Antakya'da Cihan Bey'in ailesi tarafından yapılıp buraya gönderiliyor. Ürünlerin hepsi organik olduğu için yakın zamanda ürünler için sertifaka çıkarmayı da düşünüyorlar. İşletmenin aynı zamanda online satış sistemi de var ve bu şekilde Türkiye'nin her yerine de satış yapılınabiliyor. İzmir'de Antakya yemekleri üzerine başka bir işletme olmamasına rağmen, yapılan fuarlarda dışardan buna benzer ürünler geliyor ancak kalıcı olmuyorlar. Cihan Bey de, İzmir halkının yeni tatlara alışmasının biraz zor olduğunu ve bu işin biraz sabır gerektirdiğini söylüyor. Çünkü genelde İzmir halkı bilindiği üzere daha çok ot yemekleri yiyor.

  Gelen ürünler tazeliklerini hiç kaybetmemeleri için az sayıda geliyor ancak hemen tüketiliyor. Ev yapımı salça, nar ekşisi, reçel, içli köfte, börekler ve kurabiyeler yapılıyor. Bunların içinde en çok talep edilen ise ev yapımı salçalar oluyormuş çünkü salça sürekli kullanılan hatta kahvaltılarda bile yenen bir ürün. Bunun dışında çok nadir rastlandığı için ev yapımı nar ekşisi de ilgi görmeye başlamış. İşletmeye dışardan alınan ürünler de var tabi ki ancak onlar da Antakyadan geliyor ve onların da hepsi ev yapımı. Burada bulunan zeytin, şalgam turşusu ve defne bitkisinden yapılan organik sabun ve şampuanlar dışardan alınıyor.

   Cihan Bey organik olmasından dolayı burada sadece eczanelerde satılan defne bitkisinden yapılan sabun ve şampuanları da satmak istemiş. Defne bitkisinin Antakya'da önemli bir yere sahip olması da bunda etkili olmuş. Antakya'da kültür zenginliği olduğu için mutfağı da bir farklı tabi ki. Burada Türkler dışında Araplar ve hristiyan da olduğu için zengin ve değişik lezzetler bir arada bulunuyor. Yani Antakya mutfağında Arap ve hristiyan mutfağından da çok fazla ürün var.

  İşletmede ise tek sorun ürünlerin tedarik edilirken kavonozların kırılması veya zarar görmesi ancak onun dışında ürünlerde bayatlama yada benzeri sorunlar çıkmıyor. İşletme sahibi kalıcı olmak istediklerini bu yüzden de kalitenin birinci sırada, paranın ise ikinci sırada geldiğini belirtiyor. Şuan bulundukları iş yeri birazcık küçük olduğundan birkaç tane masa bulunuyor ancak daha büyük bir yere taşınarak yenilikler yapılması düşünülüyor. Daha büyük bir dükkanda iç mekanda yapılacak yenilikler yanı sıra Antakya'nın meşhur yemeklerinden de menüye eklenen çok şey olucakmış.


View Antakya Evi in a larger map

Açık Adres : Mithatpaşa caddesi  No: 1014 / A  Güzelyalı / İzmir
İletişim : 0232 224 35 34   /  0507 680 77 44  Cihan Atahan
  online sipariş: www.antakyaevi.net